Spomen dom

Istorijat

Dana 17. aprila 1941. godine, Kolašin su zauzele italijanske snage tokom invazije na Kraljevinu Jugoslaviju. Nakon tri meseca okupacije, pokret otpora je počeo da se bori u julu1941. 29. decembra 1944. godine, grad Kolašin je konačno oslobođen od italijanske okupacije od strane 5. crnogorske proleterske brigade. Krajem 1960-ih, organi lokalne i regionalne vlasti, zajedno sa boračkim grupama, počeli su da izrađuju planove za izgradnju kompleksa spomenika i objekta u znak

sjećanja na skupove antifašističkog vijeća Kolašina koji su se desili 1943. i 1944. godine. 1970. godine osnovana je komisija za izbor dizajna spomenika. Na konkursu je izabrano rešenje poznatog slovenačkog dizajnera Marku Mušiču. Izgradnja kompleksa počela je sledeće 1971. godine.

  Lokacija na Google mapi

Detalji o kulturnom dobru

Kompleks Spomen dom ima dva konstitutivna dijela ukupne veličine 100x40m: memorijal, koji takođe ima centralnu salu za velike i male skupove, i administrativni deo. U pogledu njihovog dizajna, ova dva dijela su strukturirana na različite načine. Memorijalni deo imaskulpturalnu formu i tzv. „ćelije za događaje“, dok administrativni dio, u kome se i danas nalazi opštinska uprava, je jednospratna horizontalna struktura. Karakterističan dizajn memorijalnog dijela inspirisan je tradicionalnim kosim krovovima karakterističnim za Kolašin i ovaj kraj (narodna arhitektura dinarskih kuća).Zbog specifičnog arhitektonskog dizajna, vremenskog perioda kada je izgrađen, a pre svega ekspresivne upotrebe neobojenog, sirovog betona, objekat je primer brutalističke arhitekture.

Spomen dom je od raspada Jugoslavije prepušten propadanju. Sale koje se nalaze u sklopu administrativnog dijela, danas se koriste za različite opštinske i društveno – političke organizacije. Pojedini delovi kompleksa, koji su ranije korišćeni kao muzejske celine, sada su u administrativnoj funkciji (koriste ih neke političke stranke, institucije i dr.). Ostatak kompleksa zgrada je nažalost zatvoren.