Rimski most

Istorijat

U selu Kumanica, na 16. kilometru jugozapadno od Ivanjice, u pravcu prema Goliji, u blizini stare zapuštene vodenice–potočare, nalazi se stari kameni most preko reke Moravice. Stari most preko gornjeg toka reke, nalazi se na starom, zapuštenom putu prohodnom isključivo za pješake i tovarne konje, koji je iz Ivanjice, preko Međurečja, vodio preko sela Bratljeva, za Sandžak (Sjenicu).Danas ovaj most koriste samo pješaci, a oko njega se granaju brdski putići od kojih jedan vodi za selo Erčege.Nemoguće je utvrditi ko je i kada podigao ovaj most u selu Kumanica.

  Lokacija na Google mapi

Detalji o kulturnom dobru

Otvor ovog mosta sličan je jedinom očuvanom otvoru na mostu preko reke Uvac. Sudeći po njegovoj tehnici, on bi mogao biti građen u isto vreme kad i mostovi u Prizrenu, što znači u XV veku. U tradiciji ovog kraja most postoji pod nazivom „Rimski most“, iako u njemu nema ničeg rimskog. Sa svih strana okružen je zelenilom, koje ga prosto stapa sa prirodom, tako da ne djeluje kao nametnuta građevina, već sastavni deo pejzaža.

Širina mosta je 2,40 metra, a ukupna dužina mosta sa stubovima je oko 14metara, veličina lučnog otvora je 6,72metra, a visina oko 4metra. Ozidan je od lomljenog kamena i od krupnih pločastih komada škriljaste stene koje u velikim količinama ima na obalama Moravice. Zbog različitih materijala, pretpostavlja se da je most pravljen u više perioda, a prema legendi kao vezivni materijal u most je ugrađeno 30.000 jaja.

Nakon što je nekada bio jedina veza za Sandžak, stari kameni most na Moravici danas je turistička atrakcija i koriste ga samo pješaci. Od njega se račvaju brojni putevi koji vode u pod Golijska sela. Restauraciju ovog mosta osamdesetih godina prošlog veka izvršio je Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva.