Crkva Nova Pavlica

Istorijat

Manastir se nalazi pored Ibra u Brveniku, nedaleko od manastira Stara Pavlica i ostataka tvrđave Brvenik. Podigli su ga krajem XIV vijeka braća Musići, kao svoju zadužbinu i smatra se da su oni, nakon pogibije u Kosovskom boju, sahranjeni ispod svojih portreta u manastirskoj crkvi. Sam manastir je osnovan kao ženski i u njega se povukla i zamonašila njihova majka, supruga čelnika Muse i sestra kneza Lazara Dragana (1371-1389), koja je u njemu i preminula kao monahinja Teodosija. Nakon Kosovskog boja, u manastiru je 1392.

godine prenoćilo telo kneza Lazara, tokom njegovog prenošenja u Ravanicu. Mitropolit raški Joanikije obnovio je manastir 1464. i dodao spoljnu pripratu. Priprata je tadaoslikana na traženje velikog vojvode Mihaila Anđelkovića iz Novog Brda. Krajem XIX vijeka podignut je masivni zvonik. Prvo detaljno čišćenje fresaka obavljeno je 1954-55. godine, a u poslednjih dvadesetak godina obavljaju se arheološka ispitivanja i konzervatorski radovi na arhitekturi i freskopisu.

  Lokacija na Google mapi

Detalji o kulturnom dobru

Crkva Nove Pavlice, podignuta u moravskom stilu, dosta se razlikuje od drugih manastira Raške oblasti. Spolja je bijela, oštra i neukrašena, pa svojim izgledom ne oponaša ni Staru Pavlicu. Iako jednostavan, prostor manastira ne gubi na svojoj uzvišenosti i bogat je na neki drugi način. Ono što karakteriše Novu Pavlicu su portreti braće Musića, ktitora manastira - veruje se da manastir čuva njihove zemne ostatke, kao grob majke braće Musića - ona je ovde sahranjena kao monahinja Teodosija.

Sama manastirska crkva je posvećena Vavedenju Presvete Bogorodice, a ima osnovu trolista odnosno trikonhosa.Za razliku od ostalih spomenika ovog stila koji se odlikuju bogatom ornamentikom i spoljnom ukrasnom obradom, Nova Pavlica je dosta siromašno ukrašena sa spoljne strane – od početka je bila omalterisana i bijelo okrečena. U njenoj unutrašnjosti se do danas očuvao freskopis, iako je veliki dio propao. U njemu se nalazi i ktitorski portret braće Musića. Pretpostavlja se da su slikari fresaka došli iz Makedonije. Crkvu okružuju, sa sjeverozapadne strane najuočljivije, ostaci manastirskih objekata. Na južnoj strani manastira je manji konak novijeg datuma. U njemu borave monahinje, a Nova Pavlica je ispostava manastira Gradac koji je udaljen oko 14 km.